Böbrek Kanseri Ameliyatı
MEDİ-KİM - Tıbbi ve Estetik Cihazlar
MEDİ-KİM - Tıbbi ve Estetik Cihazlar

NOVAERUS

novaerus

 

Novaerus, sağlık ortamlarının ve tesislerinin tamamına yakınında önemli sonuçlar veren havadan yayılan enfeksiyon kontrolü anlamında ilk sistemdir. Klinik olarak kanıtlanmış Hava Plazma Teknolojisinden yararlanarak, Novaerus tüm havadan yayılan virüs, bakteri, küf ve kokuları ortadan kaldırmak için yirmi dört saat çalışır. Novaerus, diğerleri arasında MRSA, C-Diff, Norovirus ve Grip dâhil olmak üzere, en zararlı kirleticileri bile yok eder. 40 watt’lık ampulden daha az enerji sarfiyatı.

Novaerus farklı hacim ve ortamların ihtiyaçlarını karşılamak üzere NV200 ve NV800 iki model üretmektedir.

Enfeksiyonların, hava dâhil olmak üzere, tüm iletim vektörlerinde ele alınması esastır. Hava içinde yaşadığımız ortamı tanımlar. Hava, mesafelere bağlı olmaksızın, hava akımları yoluyla bir sağlık tesisinin tüm alanlarını birbirlerine bağlar. Bilimsel kanıtlar tüm hastane enfeksiyonlarının yaklaşık üçte birinin havadaki iletim nedeniyle meydana geldiğini göstermektedir. Başka bir deyişle, bir hastanedeki günlük rutinlerin, tüm tesis içinde dolaşan havaya, havadan yayılan mikroorganizmaları karıştırdığını göstermiştir. Novaerus sürekli hava sterilizasyonu önemli ölçüde yüzey kirlenmesini azaltır, böylece mantıksal olarak temas noktaları üzerindeki biyolojik yük önemli derecede düşürülmüş olur.

Enfeksiyonlar aşağıdaki şekillerde yayılır:

  • Yatak çarşafları değiştirilirken
  • Temizlikçiler toz alırken veya hasta odası elektrik süpürgesiyle süpürülürken
  • Bir hasta doğal olarak deri dökerken (bu saatte 30.000+ deri hücresi hızında gerçekleşir)
  • Birisi öksürürken (40.000 viral partikül yayarak), hapşırırken veya konuşurken
  • Ziyaretçiler ve personel odalara girip çıkarken ve koridorlarda yürürken
  • Hastalar tuvalete girip gelirken
  • Perdeler açılır ve kapanırken
  • Personel tezgâhlar, masalar ve diğer yüzeyler ile temas ederken
Patojenler sürekli olarak hareket halindedir. El ve yüzey hijyenini hedefleyen mevcut hijyen protokolleri esas olmakla birlikte, ek olarak Novaerus’tan yüksek verimli hava sterilizasyonu kullanılması, havada ve yüzeylere yerleşmiş patojenlerin sayısının radikal bir şekilde azaltılarak, “enfeksiyon kontrol döngüsünü” kapatmaktadır. Novaerus etkisi bundan dolayı katlanır: Sağlık tesislerinde dolaşan hava akımlarındaki patojenler ile ilgili riskleri önemli ölçüde azaltır. Havayı 7/24 sürekli olarak temizlediğinden, tüm yüzeylerde ve fomitlerde bulaşıcı partiküllerin yerleşimini önemli ölçüde azaltır, dolayısıyla temasla kirlenme riskini de düşürür.

Nasıl Çalışır

2008 yılında, CDC Sağlık Kuruluşlarında Dezenfektasyon ve Sterilizasyon yönergeleri kapsamında cerrahi aletlerin sterilizasyonu için “Plazma” teknolojisini onaylı metot olarak kabul etmiştir.

Novaerus, kontrollü ve yoğun ultra-düşük güç bir plazma alanında, zararlı mikro organizmaların, ortamda bulunan hasta, görevli ve diğer kişilerle temas etmeden, yok edilebileceğini gösterdi. Novaerus üniteleri, havayı klinik olarak kanıtlanmış “Plazma” alanından havayı geçirerek, patojenleri— virüsleri, bakterileri, küfleri, sporları ve VOC’ları— anında yok eder.

Havacılık, keşif teknolojisi ve biliminde dünya çapında araştırma ve geliştirme yürüten Ames Araştırma Merkezi*, kapsamlı testlerinde Novaerus plazma teknolojisinin mikro organizmaların genetik maddeleri üzerinde benzersiz yıkıcı bir etki oluşturduğunu tespit etmiştir.

*   https://www.nasa.gov/centers/ames/home/index.html
Aynı zamanda, piyasadaki alternatiflerinden daha hacimli, daha ucuz ve çok daha etkindir: